Tatil Rehaveti ve Sürdürülebilirlik

2. Hafta


Hangimiz ağaç altında sallanarak yatmayı istemez ki

Hatırlayın okula ilk başladığınız yıllarda hafta içine denk gelen resmi tatiller nasıl da mutluluk veriyordu. Ancak zaman ilerledikçe, profesyonel hayata geçiş yaptıkça daha doğrusu, bu tatiller yine aynı mutluluğu yaşatıyor olmasına karşılık biraz da huzursuzluk getirebilir oldu.

Bilim insanları açısından bu huzursuzluk, yapılan deneylerin sekteye uğramasını kaynak alıyor çoğu zaman. Yapılan araştırmanın türüne bağlı olmak üzere, makale okuma/yazma gibi sorumluluklar evden halledilebilse de iş her zaman öyle olmuyor…

Bu durumun önüne geçebilmek teoride oldukça basit aslında. Ancak pratikte, kedinin klavye üzerinden kalkmaması, çocuğunuzla geçireceğiniz zamanın daha keyifli olması veya evdeki temizliğin hiç bitmemesi gibi farklı farklı dikkat dağıtıcı elemanlar sebebiyle verimlilik oldukça düşüyor. 

Buna ilave olarak, uzun süreli tatillerde farklı ve daha kritik bir sorun ortaya çıkıyor: rutin işleyişin tatil halini alması…

Uzun süreli tatil (1 hafta gibi mesela) kendisiyle beraber bir önceki ve bir sonraki haftayı da beraberinde götürebiliyor. Bu yazıya başlık olan bu tatil rehaveti ve beraberinde getirdiği sürdürülebilirlik problemi, üretkenliğe darbe vuran çok büyük bir problem.

Bilim insanları açısından bu sorun, her gün belli bir sürenin akademik çalışmalara ayrılması sayesinde, özellikle tatil dönüşünde, laboratuvar rutin hayatına adaptasyon sürecinin kısalması anlamına gelebilir. Edinilmiş bir planlama alışkanlığı bu süreçte en yakın yardımcı olacaktır.

Sürdürülebilirlik, muazzam bir şekilde planlanmış çalışma takvimine uymamak sebebiyle sekteye uğramıyor her zaman. Bir deneyin devam ediyor olması, o deneyin verimli bir şekilde sürdüğü anlamına gelmiyor çünkü. Deneyden elde edilen anlık sonuçlar da bir tatil rehaveti kadar etkili olabilir sürdürülebilirlik üzerinde. 


Deney Sonuçları ve Beynimizi Kandırmak

Başladığınız bir deneyin başarılı sonuçlanması malesef her zaman karşılaşılan bir durum değil. Bu, bilim hayatının en doğal döngülerinden birisi. Belki birebir aynı, belki de bazı adımları değişmiş bir prosedüre uygun şekilde aynı deneyi tekrarlamak bu döngünün değişmeyen en önemli parçası. Bunun getirisi ise genellikle aynı oluyor: o deney bir süre boyunca canını sıkacak…

Elde edilen olumsuz sonuçlar sebebiyle gelen moral bozukluğu, aynı deneyı tekrar tekrar yapmak için laboratuvara girerken adımların geri geri gitmesi anlamına geliyor bazı zamanlar. İşte tam bu noktadainsana kendisini sıcak battaniyelerin altına kıvrılmış gibi hissetiren çok yumuşak bir alışkanlık sinsice köşeden gösteriyor kendisini: procrastination/erteleme…

Erteleme ile ilgili pek çok farklı yazı, pek çok güzel video var her yerde. Buna benim bulduğum çözüm ise biraz dolaylı bir yöntem: kendini kandırmak.

Pek çok şeyi kandırabilirsiniz; vücudunuzu, kendinizi ve hatta toplulukları. Ben ertelemenin önüne geçebilmek için kendimi kandırmayı seçtim / Pint of Science Amsterdam — 2018

Ama nasıl bir kandırmak bu? “Hadi yaparsın, bu yapmış sen mi yapamayacaksın!” gibi kendini kandırmalardan bahsetmiyorum burada. Kendimi bir rutin işleyişe alıştırarak beynimi kandırıyorum aslında. Normalimi değiştiriyorum bir diğer deyişle.

Yarattığım bir laboratuvar ve çalışma rutini tatile girdiğim ve sürdürülebilirliğin sekteye uğradığı zamanlarda oldukça işime yarıyor. Her gün yaptığım 1 saatlik bir literatür okuma alışkanlığı sayesinde, bunu yapmadığım günlerde kendimi huzursuz hissediyorum. Bu sebeple okuma yaptığım günler kendimi daha rahat hissediyor ve tatil zamanımdan çalıyor gibi düşünmüyorum. Aktif dinlenme diyebiliriz sanırım bu duruma.

Beynimi, çalışmayı bir alışkanlık haline getirerek kandırmam sayesinde, rutin alışkanlıklarıma devam ettiğim sürece, kaos içinde bulunuyor olsam bile strese girmemi engelliyorum. 

İşe yarıyor mu? Bence yarıyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: