Akademik Okuma

5. Hafta


Not: Yazının başlığı akademik okuma olsa bile burada aslında okuma fiilini genel bir konsept olarak kabul edeceğiz.


Anaokulundan itibaren okumaya başlıyoruz. Hem okula gidip bir şeyler öğrenme anlamında okuyoruz, hem de şu an yaptığımız gibi, bir yazıyı okuma anlamında… Farkında olmasak bile bu eylem hayatımızın neredeyse her saniyesinde yer alıyor. Nefes alıp vermek, bisiklete binmek veya göz kırpmak gibi bir karar verme mekanizmasına başvurmaksızın, neredeyse bilinçsiz bir şekilde yaptığımız bir eylem haline geliyor. Bir bilim insanı için ise bu durum, paragrafın başında bahsettiğimiz her iki anlam haliyle de bir meslek haline gelmiş oluyor. Ömür boyu öğrenci kavramının vücut bulmuş hali aslında akademisyenlik.

The Library of Trinity College Dublin | Trinity college library ...
Trinity College Dublin Kütüphanesi – Kaynak

Çalışılan alanda literatürdeki gelişmeleri takip etmek, sürekli ileri gidebilmek ve kendinizi geliştirebilmek adına en önemli nokta akademisyenlikte. Bu kapsamda yazının ana konusuna bir yan yol açmamız gerekecek; yabancı dil bilmek.

Bir bilim insanı için ana dilinin dışında bir dilde okuduğunu anlayabilmek ve bu dili kullanarak bir şeyler üretebilmek artık olmazsa olmaz bir konumda bulunuyor. Her ne kadar bazı kimseler bunu kabul etmemekte ısrarcı olsa da günümüzde İngilizce evrensel bir dil ve buna bağlı olarak akademinin de evrensel dili konumunda. Bu sebepten dolayı yabancı bir dile hakim olmanın gerekliliğinin aksini iddia edebiliyor olmak en hafif tabiriyle kişinin yaptığı işe gereken saygıyı ve özeni göstermediği anlamına geliyor.

Şimdi bir hayal kurun; bir bilim insanı (tek bir dil üzerinden gidelim) İngilizce’ye hakim değil. Bu kişi bu sebepten dolayı hem alanındaki yeni gelişmeleri güncel ve rahat bir şekilde takip edemiyordur, hem de alanına yeni bir şeyler katarken çeşitli zorluklarla karşılaşıyordur (makale yazamıyordur veya uluslararası alanda kabul görmüş akademik dergilere makale yazma konusunda oldukça büyük sıkıntıları vardır). Bu durum, bu kişinin bir akademisyen olmanın yeter ve gerek şartlarını sağlayamadığı anlamına gelir.

Ana konuya geri dönecek olursak da işte okuma eylemi tam da bu noktada, “alanındaki yeni gelişmeleri takip etmek” gerekliliğinde devreye giriyor. Literatüre hakim olmak, yeni gelişmeleri takip ediyor olmak, üzerinde çalışılan konunun güncel olarak bu alanda yerinin ne olacağı açısından oldukça önemli.

Yaratıcı olmayan ve konuya bir yenilik getirmeyen çalışmaların bilimde yeri yoktur. Bu anlamda da “alana yeni bir şeyler katmak” gerekliliği kendisini hatırlatıyor.

Literatürdeki gelişmeleri takip edebilmek, üzerinde çalışılan konunun sürekliliği ve özgünlüğü açısından önemli demiştik. İşte bu hedef doğrultusunda günlük/haftalık bir düzende makale okumaya ayrılacak zamanın değeri çok fazla oluyor. Bu okumalar için belirli bir düzen oturtabilmek de yapılan işin bir külfet haline gelmemesi anlamında önemli bir noktada. Çünkü bir süre sonra okumak için bulunan makaleler “okunacaklar” klasöründe birikiyor ve belirsiz bir gelecekte silinmek üzere bekliyorlar…


Peki sadece makale okumak mı önemli? Bütün bir hafta boyunca deneyler ve literatür arasında boğulan bir kişinin mental sağlığını düzenli bir seviyede tutabilmesi için kendisine ayırması gereken zamanların önemini vurgulamaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu iş hayatından soyutlanmış kişisel zamanlar entelektüel birikimin şekillendiği zamanların bir kısmı oluyor. Kişisel olarak benim bu zamanlarda okuduğum kitaplardan aldığım keyif beni çoğu zaman yeterli bir dinginlik seviyesinde tutmaya yardımcı oluyor. Boş boş oturarak zaman öldürmek her zaman cazibesini koruyor olsa da bir süre sonra o sürenin bir zaman sonra huzursuzluk kaynağı  olabiliyor. Tabi ki bu durum herkes için aynı değildir fakat, denemeden bilemezsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: