Doku ve Organ Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

8. Hafta


Aslında alanın adı en baştan kendisini ele veriyor;

tıp ve biyoloji ile ilgili doku, ve fizik/kimya temelinde ilerleyen mühendislik

Bu demek oluyor ki çok yüksek oranda disiplinler arası bir alan ile karşı karşıyayız. Kimya, biyoloji ve fizik gibi doğada bulunan bütün maddelerin birbirleri ve içinde bulundukları ortam ile olan etkileşimini inceleyen, bugün bilim dediğimiz çalışma konularının en temelinde yatan temel bilimler ile ilgili konularda çalışan araştırmacıların, bu doku ve organ mühendisliği konularında çalışıyor olması zaten beklenen bir olay (değil mi?)

Bunun yanında bir de konunun uygulama alanından kaynaklı, tıp doktorlarının da araştırmacılar arasında olması da pek şaşırtıcı değil. Fakat asıl şaşırtıcı olan, makine mühendisliği gibi yapılan çalışmaların biyolojik bilimler ile pek ilgisi olmayan bazı alanlarda çalışan araştırmacıların da bu konuda çalışabiliyor. İşte bu bile ne kadar ortak bir konu ile karşı karşıya olduğumuzun bir göstergesi aslında.

Doku ve organ mühendisliğinin bağlantılı olduğu disiplinler

Doku ve organ mühendisliği konularında çalışan araştırmacıların ilgilendiği konuları 3 ana başlık altında inceleyebiliriz;

Cihaz ile ilgili çalışmalar

Biyolojik çalışmalar

Malzeme bilimleri


Cihaz ile ilgili çalışmalar

Bu konuda işin içine mühendisler girmiş oluyor. Doku ve organ mühendisliği çalışmalarında kullanılan, piyasada ticari olarak bulunabilecek cihazlar isteklerinize her zaman tam olarak cevap vermeyebilir. Bu sebeple bazı araştırma grupları ve araştırmacılar, bu alanda kullanılabilecek ve farklı hedeflere yönelik çalışabilecek yeni cihazların geliştirilmesi ile ilgileniyor. Bu çalışmaların sonuçları 3D bioprinter veya electrospinning cihazı gibi temel cihazlar olabileceği gibi halihazırda kullanılan bir cihazın bazı özelliklerinin modifiye edilmesi anlamına da gelebilir. Bu konularda çalışan araştırmacılar genellikle biyomedikal mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği gibi bölümlerden çıkıyor olsa da tahmin edebileceğiniz gibi öğrenim gördüğü alan ile çalıştığı alan çok farklı olan kişilerin sayısı da hiç az değil.

Biyolojik çalışmalar

Bu konu ise doku ve organ mühendisliği çalışmalarının sonuç vermesini sağlayan çalışmaları kapsıyor. Hedeflenen dokuya yönelik hücrelerin kaynaktan toplanmasından başlayarak üretilen yapının doku halini alması için yapılması gereken prosedürlerin uygulanmasına kadar ilerleyen temel kimya, biyoloji (aynı zamanda biyokimya) ve fizik çalışmalarını kapsayan araştırmalar için tıp doktorları da oldukça hevesli olabiliyor. Fakat bir temel bilimler mezunu araştırmacının bu konularda çalışması daha yaygın karşılaşılan bir durum. “Fizik konularının alakası nedir?” der dediğinizi duyar gibiyim. Hücreler arası etkileşim veya hücre-biyomateryal etkileşimi gibi ortam koşullarının fiziksel özelliklerinin incelendiği araştırmalar doku ve organ mühendisliği araştırmalarının temel konularından.

Malzeme bilimi

Bu konudaki çalışmalar ise fizikçileri belki biraz daha ilgilendirebilecek araştırma konularını ele alıyor aslında. Kullanılan malzemelerin farklı şartlarda davranışı bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz konulardan. Tabi ki tahmin edilebileceği gibi malzeme mühendisleri ile de sık sık karşılaşılıyor bu çalışma konularında. Ayrıca polimerlerin özelliklerinin incelendiği araştırmaların kimyagerler için bir cennet gibi olduğunu da eklemeliyiz.


Ben matematik okuyorum, çalışamaz mıyım?

Yukarıdaki kısa ve basit örnekler, doku ve organ mühendisliği araştırmalarında çalışan kişilerin her türlü disiplinden gelebildiğinin göstergelerinden birisi. Matematik, istatistik ve hatta sözel araştırmaların ağırlıklı olduğu bazı bölümler de dahil olmak üzere, biyolojik araştırmalar ile ilgilenmediğini düşünen araştırmacılar da vizyonları dahilinde kendilerine bu alanda yer bulabilir! Araştırmaların çok çeşitli konuları kapsıyor olması, kapıların herkese açık olduğunu gösteriyor.

Yalnızca bu konuyla alakalı olmamakla birlikte, isteyen herkesin istediği her konuda çalışarak başarılı olabileceğini unutmamak gerekiyor. Yeter ve gerek olan tek şey istek… Her şey size kalmış!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: