Farklı Ortamlarda Çalışmak

14. Hafta


Ne demiş internet bilginleri, “sevdiğin işi mesleğin haline getirirsen hayatında bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsın.” (Konfüçyüs de olabilir, Marc Anthony de olabilir ve hatta Ahmet Abi bile söylemiş olabilir; sahibi hakkında net bir bilgi yok bu sözün).

Ders çalışma noktası no1

Not: Bu yazıda yazılanlar tavsiye değildir. Kişisel tecrübelerden oluşmuş bir anılar bütünü denilebilir bu yazı için.

Hayat felsefesi haline getirilmesi konusunda çeşitli tartışmalar olsa da, içerdiği alt metin sebebiyle dikkate değer olduğunu düşünüyorum ben bunun. Yapmanın işkence haline gelmediği ve zevk alarak üzerinde çalışılacak konuları seçmenin, toplum tarafından dayatılmış olan “para kazanmak için çalışmak” mottosunu duyulduğu kadar kötü hale getirmeyeceği düşüncesi yatıyor bu sözün altında. Bu yazılarda konuştuğumuz akademik araştırma yapan kimselerin mesleği olarak “gelişmiş öğrencilik” tanımı da yapılabileceği için, para kazanmak için yapılan çalışmalar da bu konuda ders çalışmak adı altında toplanabilir.

Çeşitli sebeplerden kaynaklanabileceği gibi yalnızca bir kişilik özelliği olarak da ders çalışmaktan nefret edilebilir. Öğrenim hayatında bu mesele bir şekilde sorun olmaktan çıkartılabilir ancak meslek hayatınızda yaptığınız iş ders çalışmak olunca, konu üzerinde biraz daha düşünülmesi gereken bir noktaya geliyor.

Ders çalışma noktası no2

Çoğu zaman bunaltıcı bir uğraşmış gibi görünen ders çalışma aktivitesi, uygulanabilecek bazı basit değişiklikler sayesinde oldukça keyifli hale getirilebilir aslında. Ben kendime uygun olan değişikliğin ders çalıştığım mekan ile bağlantılı olduğunu keşfettiğim günden beri farklı farklı alanlar yaratıyorum kendime. Bu sayede tatile gittiğim zamanlar aslında daha da verimli ders çalışabileceğim anlar olmuş oluyor.

Ders çalışma noktası no3

En verimli çalışma teknikleri, en verimli not tutma uygulamaları, en verimli pomodoro süreleri gibi pek çok farklı içerik/görüş ve öneri hali hazırda farklı mecralarda bulunuyor. Ben de zaten bu konuda görüş belirtebilecek bir uzmanlığa sahip değilim, fakat kendime uygun olan değişikliği bulana kadar oldukça farklı teknik denedim. “Sesli alanda çalışabiliyor muyum”, “beyaz gürültü hoşuma gidiyor mu yoksa tamamen sessizlik mi tercih ediyorum”, “kulaklık ile müzik odaklanmamı etkiliyor mu” gibi sorulara cevaplar aradım. Farklı şeyler denedim; evde çalışma masası, kütüphane, çayır çimen üzerinde açık alan, sessiz bir kafe, gürültülü bir kafe, otobüs/tren/uçak/gemi yolculuğu gibi farklı ortamlar; kalem-defter ile not tutarak, ses kaydı alarak, telefon/tablet/bilgisayar ile not alarak gibi farklı çalışma tarzları; 30dk çalışma-5dk mola, 1 saat çalışma-15dk mola, 20dk çalışma-1dk mola gibi farklı periyotlarla çalışmayı denedim ve en sonunda kendime uygun olan ortam, ses, not tutma tekniği vb. elemanlardan oluşan bir “bana en uygun çalışma tekniği” keşfettim.

Ders çalışma noktası no4

Bunu keşfettiğim an farkettim ki ders çalışmak o noktadan sonra bir külfet olmaktan çıkıp severek yaptığım bir aktivite haline gelmeye başladı. Bunun getirisi de dolaylı olarak “ders çalışamama” hastalığının tedavisi olmuş oluyor. Kendimi “bir boşluk yaratayım da ders çalışayım” cümlesini kurarken yakaladığım zamanlar artık bana garip bir keyif vermeye başladı.

Ders çalışma aktivitesi

Yazının başında çeşitli çalışma tekniklerinin farklı mecralarda bulunabileceğinden bahsetmiştim. Bunlardan benim hoşuma giden güzel bir özeti ekliyorum:

Kaynak

Çevirisi

Mükemmel ders çalışma noktası:

1- Mesafe ve ortamdan izolasyon

Görüş alanınızda olan nesneler sizden uzak veya etkileşime kolayca giremeyeceğiniz bir durumda olmalı (bulut, deniz veya dağlar gibi). Manzaranız beyninizi aktif tutacak fakat dikkatinizi dağıtmayacak şekilde olmalı.

2- Açıklık / Ferahlık

Dar ve karmaşık ortamlar stres ve kaygı hissiyatını tetikleyebilir. Havadar ve geniş bir ortam tercih edilmeli.

3- Doğal aydınlatma

Gün ışığı benzeri aydınlatma, enerjiniz üzerinde pozitif bir etkide bulunacaktır. Bunu sağlayabilecek ortamlara örnek olarak doğal bir manzaraya sahip olan veya yüksek bir yerden şehri gören kütüphaneler, kafeler gösterilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: