Bilene Soruyoruz | Dr. Sibel Emir Diltemiz

18. Hafta


Merhaba öncelikle, bu teklifimi olumlu değerlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, Ben Eskişehir Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Emir Diltemiz.

Öncelikle böyle bir söyleşi teklifinde bulunduğunuz için ben çok teşekkür ederim. Bu anlamda bilime katkı sağlayan ve insanların kolaylıkla ulaşabileceği yazı dizilerinin gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum ve emekleriniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Şu anda, TUBITAK, 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı bursiyeri olarak University of California Los Angeles (UCLA) California Nanosystems Institute dahilinde Prof. Dr. Ali Khademhosseini’nin laboratuvarında, doku mühendisliği ve 3D bioprinting uygulamaları üzerine çalışmaktayım.

Dr. Diltemiz ve Ali K. lab

Bu alanda çalışmak istemenizin bir sebebi var mıydı? Nasıl gelişti sizin için buraya gelip bu konuda çalışmaya başladığınız süreç?

Aslında pek çok bilim insanının belirli bir konuda araştırma yaparken alanındaki en iyi bilim insanlarının çalışmalarına ulaşması tabi ki kaçınılmaz bir durum. Benim için de bu süreç tamamen bu şekilde başladı ve 3D bioprinting sistemlerinin doku mühendisliği uygulamalarını araştırmaya başladığım yıllarda karşıma çıkan birkaç kişiden birisiydi Dr. Ali Khademhosseini. Çalışmalarını okuyup, yapılan işlere olan hayranlığımın neticesinde de şu anda tam olarak bu noktadayım.

Dr. Diltemiz, Afinite Teknikleri 2018 kongresinde “3D Bioprinting Uygulamalarının Dünü, Bugünü ve Geleceği” adlı sunumunu yaparken

Bu süreç boyunca sizce attığınız hangi adımları kritik birer dönüm noktası olarak görüyorsunuz? “Bir gün laba geldim ve o deneyin sonucu beni şekillendirdi” benzeri dönüm noktalarınız mutlaka vardır?

Bence bilimsel bir hayat yolculuğunda bulunduğunuz noktaya kritik bir dönüm noktası ile değil de kesişen kavşaklardan geçerek geliyorsunuz.

Ama kavşaklarda da kesişmeniz gereken en önemli nokta çalışma arkadaşlarınız.

Sizi destekleyen, yeni fikirlere açık ve tabi ki bilimsel olarak donanımlı ekip arkadaşlarına sahip olmak çok önemli. Bu nedenle Türkiye’de içinde bulunduğum çalışma grubum olmasaydı burada bulunamazdım diye düşünüyorum.

1_f_GAhNvAVD8jf7CxBofS9g
Dr. Diltemiz çalışmalarını Twitter üzerinden de paylaşıyor

Peki bu alanda çalışan bir araştırmacı olarak bir gününüz nasıl geçiyor?

Tabi bu soruya cevap verirken Türkiyedeki ve buradaki günlerim olarak ayırmam gerekiyor.

Türkiye’de bir akademisyen ve bilim insanı olarak günlerimin üçte biri araştırma, üçte ikisi ise ders ve hazırlıkları ile geçiyordu. Burada ise zamanımı daha araştırma ağırlıklı olarak geçirebiliyorum.

Gün, genelde, o gün çalışacağınız cihaz ya da laboratuvarın belirli bir bölümüne daha önceden rezervasyon yapmanız gerektiğinden planlanmış olarak başlıyor. Bu da belirli bir cihazla ya da laboratuvar bölümünde çalışmadığınız zamanlarda makale okuma ve yazma zamanı demek. Ben genelde sabahlarımı cihaz veya laboratuvar çalışmalarıma ayırıp, öğleden sonralarımı da okuma ve yazma işleri ile geçiriyorum.

Dr. Diltemiz’in çalıştığı konularda paylaşımlar yaptığı Instagram profili

Bu alanın içinden birisi olarak önemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şu an olduğu gibi araştırma üzerine yoğunlaşmış bir şekilde mi ilerleyecek bu iş yoksa gelecekte kişisel tıp uygulamalarında bir standart haline gelebilir mi?

Bence, gelecekte, doku mühendisliği çalışmaları kesinlikle kişisel tıp uygulamalarının vazgeçilmezi olacak. Bu alanda yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalardaki yıllar bazındaki artık bunun çok iyi bir göstergesi. Hastaya özgü yapay dokunun hastane ortamında 3D bioprinting sistemi kullanılarak üretildiği ve hastaya nakledildiği günlerin çok uzağında olmadığımızı düşünüyorum.

Pubmed dahilinde yayınlanmış scaffold doku mühendisliği çalışmalarının yıllara göre dağılımı – Kaynak

Son olarak, bu alanda çalışmayı hedefleyen kişilere verebileceğiniz tavsiyeler nedir acaba?

Bununla ilgili olarak kişisel gelişim kitapları benzeri söylenebilecek çok şey var tabi ki; azimli olun, çok okuyun, çok çalışın, planlı olun gibi… Ama seni takip edip, yazılarını okuyan pek çok kişi eminim ki bunları zaten biliyor. O yüzden benim verebileceğim tek tavsiye tam olarak ne istediğinize karar verin. Çünkü sonrasında zaten ona ulaşmak için azimli de oluyorsunuz, çalışıyorsunuz da, zorluklarla karşılaştığınızda nereye gitmeye çalıştığınızı hatırlayıp devam da edebiliyorsunuz.

Beni kırmayıp davetimi kabul ettiğiniz için tekrar çok teşekkür ederim.

Dr. Diltemiz;

ResearchGate profili, ORCID profili, Google Scholar profili


Not: Sibel hocam benim için hem profesyonel hem de kişisel hayatımda çok büyük önemi olan bir figür. Bu sebepten dolayı bu röportajlar serisinin ilk yazısını kendisine ayırdım. Kendisine yalnızca bu isteğimi kabul ettiği için değil, beni doku mühendisliği gibi yabancısı olduğum bir alanda yetiştirdiği için de teşekkür etmek istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: