Bilene Soruyoruz | Kate Firipis

23. Hafta


Merhaba, öncelikle teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. 

Başlangıç olarak bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Kimsiniz, şu an ne üzerine çalışıyorsunuz?

Merhaba! Adım Kate Firipis. Melbourne, Avustralya’da BioFab3D‘de doktora (PhD) öğrencisiyim. Araştırmalarım peptid bazlı malzemeler kullanarak bioink geliştirilmesi ve karakterizasyonu üzerine odaklanıyor. RMIT PhD programına katılmadan önce lisans eğitimimi RMIT Üniversitesi‘nde biyomedikal mühendisliği üzerine gerçekleştirdim ve Western Health Hastanesi, Ulm Üniversite HastanesiIONAS Hochschule Karlsruhe ve Avustralya Kan Hastalıkları Merkezi‘nde araştırmacı olarak görev aldım.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu ilginç dönem için, bir PhD öğrencisinin günü nasıl geçiyor? Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

EHDkm8LUcAIBqnG

Evden çalışmak benim için sabah bir kahve içmek, skype üzerinde herkesin ev hayvanlarıyla buluşmak ve bol bol okuma yapmak, yazmak ve tartışmak anlamına geliyor. Bu süreçte okulum bütün araştırma aktivitelerini dondurdu; ben de evde tezim ve bazı makaleler üzerine çalışıyorum. Daha önce bu kadar uzun bir süre evden çalışma tecrübem olmamıştı, bu yüzden bir alışma süreci oldu tabi ki. Düzenli saatlere uyarak çalışmanın zorluklarıyla karşılaştım ve bu durum pek çok işimi olması gerekenden çok daha geç bitmesine veya haftasonları ile karışmasına sebep oldu. Düzenli online toplantıların işe yaradığını keşfettim. Lab arkadaşlarımla online makale kulübü (journal club: belirli periyotlarda buluşup önceden belirlenmiş makaleler üzerine tartışılan oluşum) başlattım ve hafta boyunca iş arkadaşları, öğrenciler ve danışmanlar ile pek çok görüşme gerçekleştirdim. Çoğunlukla video görüşmesi yaptık ve bu sayede iletişim içinde olmak işime odaklanmama yardımcı oldu. Makale yazma anlamında ise daha önceden pek çok veri elde ettiğim için şanslıydım. Yine de bitirmeden önce yapmak istediğim bazı deneylerim olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. PhD bitirme tarihim yoldan sapmamam için beni etkiliyor, 230 gün kaldı… Kim sayıyor ki?

Çalıştığınız konulardan birisi peptid-bazı biyomateryal geliştirilmesi üzerine. Bu konuda konferans makaleleriniz de var; bir biyomateryal mühendisinin bu konudaki temel hedeflerinin ne olduğu konusunda bir şeyler söyleyebilir misiniz?

Evet, tez konum olarak peptid-bazlı biyomalzemelerin 3D bioprinting ile nasıl uygulanabileceğini araştırıyorum. Yeni bir malzeme geliştirirken ilk araştırdığım konu literatürde biyouyumluluk ile ilgili ne yazdığı oluyor. Sonrasında BioFab3D’de hazır olan bazı basılabilirlik testleri yapıyorum. Ana hedefimiz bu malzemenin biyofabrikasyon çerçevesine oturtulup oturtulamayacağına karar vermek. İyi bir bioink hücresel aktiviteyi destekleyerek kendi yapısal özelliklerini koruyabilmeli. Gelecekte materyal tasarımı konusunda gelişmeler yaşandıkça biyouyumlu ve yüksek çözünürlüklü fabrikasyon tekniklerinde iyileştirmeler göreceğimizi de düşünüyorum.

EQYrDgTUEAEdTYc

Bu soruyu seviyorum ve size de sormak istiyorum; 3D bioprinting seçmeniz için özel bir sebep var mıydı? Bu kararınızı etkileyen dönüm noktaları neler acaba?

Pek çok insan hayatını, veya yaşam standartlarını, organ nakli beklerken kaybediyor, ve gerektiği kadar fazla sayıda organ bağışçısı bulunmuyor. 3D bioprinting konusunda “gerektiği zaman organ üretebilmenin/organ naklinin gereken organ ile anında sağlanabilmesinin” gerçek bir teknoloji haline getirilmesi vizyonu ile çalışıyorum.

3D bioprinting ve biyofabrikasyonun amacı doğal organ yapı ve fonksiyonlarının sentetik şekilde taklit edebilmek. Vücut ve organlar inanılmaz karmaşık yapılar; mikroçevre üzerindeki küçük detaylar, hücrelerin davranışı üzerinde büyük etkiye sahip. 3D bioprinting teknolojisinin avantajı, hücrelerin ve destek materyalinin, vücutta bulunduğu şekilde karmaşık ve aynı anda düzenli bir biçimde üretilebilmesine imkan sağlaması. Ben destek materyalinin geliştirilmesi üzerine çalışıyorum fakat benim yaptığım yalnızca puzzledaki bir parça. Bütün olarak baktığımız zaman malesef bir gecede çözülemeyecek, pek çok farklı yüzü olan bir sorun var karşımızda.

Lütfen, eğer yapabiliyorsanız, bugün organ bağışçısı olun.

 

D9YL2BjUEAAsuR-
RMIT Uni’de “STEM’de Alternatif Kariyerler” toplantısında – Link 

Disiplinler arası çalışmanın en yoğun olduğu konulardan birisinde çalışan bir biyomedikal mühendisisiniz. Karşılaştığınız zorluklar nelerdi? Bunların üstesinden gelmeyi nasıl başardınız?

Hücrelerle çalıştığım ilk zamanı hatırlıyorum, suyla yıkıyordum ve nereye kaybolduklarını çözememiştim. Yaptıklarım danışmanımın onayından geçiyordu fakat mühendislik eğitimi almış ben, hücrelerle çalışma konusunda bir yanlış anlaşılmaya kurban gitmiştim. Şanslıyım ki o günden beri hücrelerle çalışıyorum, eğitimler aldım ve böyle bir şey bir daha gerçekleşmedi. Tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki disiplinler arası çalışmanın temel zorluğu buydu. Ekipteki herkes bir deneyin sonuçları ile ilgili bazı beklentilere sahip. Bunlar başlangıçta tartışılmazsa sonrasında sorunlarla karşılaşılıyor.

Son olarak, 3D biyofabrikasyon ile ilgili çalışmak isteyen gelecek nesiller için tavsiyeleriniz var mı?

ERqx26JVUAAIFVR

İnsanlık tarihinin en heyecan verici döneminde yaşıyoruz, tamam ateşin keşfi belki kritik bir olaydı fakat teknolojik açıdan baktığınız zaman internet ile büyüyen nesil biziz. Telefon‘un önüne neden akıllı sıfatının geldiğine anlam veremeyen nesiliz ve şu an gelecek nesillerin nasıl yaşayacağını etkilemek için muazzam bir şansımız var. Bu yüzden heyecanlı olun; uzayda yaşayanlar var şu an, globalleşmiş bir topluluğuz ve gelecekte bir gün gerektiği an 3D bioprinting ile organ üretebiliyor hale geleceğiz.

Okuyorsanız, bilimle ilgilenmek için doğru yerdesiniz ve üniversitede malzeme bilimi veya biyomühendislik  eğitimine geçebilirsiniz. Akrabalarıma ve diğer öğrencilere tavsiye ettiğim şekilde, bir laboratuvarda görev almaya çalışın ki orada dönen işler hakkında bir fikriniz olsun. Bu aynı zamanda daha sonraki kariyer hedefleriniz için de yardımcı olacaktır.

Doku mühendisliği alanında yüksek lisans veya PhD düşünüyorsanız, araştırmaların ne durumda olduğunu ve nereye doğru ilerlediğini görebilmek için review makaleleri okumanızı tavsiye ediyorum. Aklınızdaki konuları araştırabilmeniz için gereken donanıma sahip üniversite ve araştırma gruplarını bulun. İyi anlaşabileceğiniz, iyi bir ekip olabileceğiniz insanları bulun. Sıkı çalışın, ve çalışmanızın ödüllendirildiğini görmeseniz bile bilmedikleriniz hakkında alçakgönüllü olun.

Doku mühendisliği ve biyofabrikasyon özelinde, benim tavsiyem çalışabileceğiniz bir hücre tipini belirlemek yönünde olacaktır. Vücudun her bir parçası farklı hücre mikroçevresine sahip ve bu da farklı organların oluşumu ve işlev sahibi olmalarına imkan sağlıyor. Doğal yapıların karmaşıklığını tanıyarak biz bugün bottom-up yaklaşımı kullanarak sentetik materyaller ve fabrikasyon yöntemleri ile doğal olanın taklit edilmesini sağlıyoruz.


Kate Firipis;

ResearchGate profileORCID profileGoogleScholar profile

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: