Biz Kimiz, Burada Ne Bulacaksınız

Merhaba! Biz doku mühendisliği ve özellikle 3D bioprinting çalışmalarıyla ilgilenmekten oldukça mutlu olan bir ekibiz; bu teknikleri laboratuvarda kendimiz kullandığımızda daha da heyecanlanıyoruz!


Burada bu alan üzerine ilgi çekici olduğunu düşündüğümüz bazı yazılar yazma hedefiyle yola çıktık ve devamında yalnızca doku mühendisliği ile ilgili değil, yazmaktan ve sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağımız daha geniş bir perspektifi benimsemeye karar verdik.

Anadolu Uni Winter Card (2)
Bu blog ilk olarak 2020 yılının Nisan ayında, Anadolu Üniversitesi sınırları içerisinde ortaya çıktı

Şimdilik 2 kişilik bir ekibiz;

Yiğit yüksek lisans tezinde çevresel sinir sisteminde oluşan çeşitli doku hasarlarının tedavisi amacıyla, 3D bioprinting uygulamalarında kullanılabilecek yeni bir malzeme geliştirilmesi ve hasarın yenilenmesine yardımcı bir parçanın tasarımı ve üretimi üzerine çalıştı. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle doktora çalışmalarına Hollanda’da, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi (TU/e) Biyomedikal Mühendisliği bölümünde devam ediyor. Yine 3D bioprinter kullanıyor fakat henüz yayınlanmamış bazı araştırmalar olduğu için üzerinde çalıştığı projenin detaylarını şu an için paylaşmak çok doğru değil 🙂

Georgiy bu yazının yazıldığı tarih itibariyle Türkiye’de, Eskişehir Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nde devam ettiği lisans eğitimini bitirmek üzere. Bilime olan ilgisini bilim yazarlığı da yaparak genişletmeyi hedefliyor. Bu işlerde yeni olduğunu düşünüyor ancak yakın çevresindeki tecrübeli çalışma arkadaşlarının da yardımları ile deneyim ve bilgilerini herkese aktarmayı hedefliyor. Şu an 3D bioprinting tekniğini kullanarak insan vücudunda herhangi bir immünojenik etki oluşturmayacak ve hem bilimsel araştırmalarda kullanılabilecek bir doku hem de hasar oluşması durumunda yenilenmeye destek oluşturabilecek bir kemik doku üretimi üzerine çalışmalarına devam ediyor.


Teşekkür;

Bu blogun adının 52 hafta olmasının bir sebebi var.

Yalnızca bir fikir halindeyken çok sevgili Uğur Güçarslan ve çok tatlı blogu fareliköyünhayalcisi fitili ateşleyen etmenlerdendi. Uğur’un #weeklyblogproject adındaki projesi blogun ortaya çıkışında ana motivasyon kaynağı olarak kullanıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: