Planlama

1. Hafta


Gerek deney kurgusu olsun gerekse de makale/tez yazımı konularında olsun, laboratuvarda işlerin düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için en önemli işlem planlama yapmak ile başlıyor. Düzenli bir şekilde kurgulanmamış haftalar genelde kayıp geçiyor.

Laboratuvar çalışmaları denildiği zaman akla gelen ilk görüntü bir banko önünde deney yapan araştırmacılar olsa da işin aslı pek de öyle değil. Deneysel prosedürün öncesinde pek çok basamak yatıyor aslında.

Bir deneysel süreç, o deneyin teorik altyapısının araştırılması ile başlıyor çoğu zaman. Okunan makaleler, çevrilen kitap sayfaları ve alınan pek çok not sonrasında beklenen deneysel bulgular bir yanda tutularak ıslak deney çalışmalarına başlanıyor. Eğer şanslıysanız da beklediğiniz sonuçları elde ediyorsunuz. İşte bu sürecin düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için atılabilecek en basit ve aslında bir o kadar da önemli olan adım, düzgün bir planlama yapmak.

Bu planlama basamağı araştırılacak makalelerin belirlenmesinden tutun beraber çalışacağınız ekip arkadaşlarıyla yapılacak görüşmelerin ayarlanmasına kadar geniş bir skalaya sahip olabilir. Hangi haftalarda/günlerde hangi deneylerin yapılacağı, hangi problemler ile karşılaşabileceğinizin öngörüleri ile birlikte olası B planlarının belirlenmesi gibi daha detaylı konular önceden belirlenebilir.

Bunu yapmanın altında yatan kritik avantajlardan birisi de zihinsel yorgunluğun çözümlerinden birisi olması aslında. Plansız bir deneye başladığınız zaman sürekli aklınızın bir köşesini kurcalayacak olan deney prosedürü, daha en başından bir kenarda duruyor oluyor. Ayrıca karşılaşabileceğiniz sorunların çözümleriyle birlikte önceden düşünülmüş olması, beklenmedik sorunlar karşısında atacağınız adımlar için de elinizde ekstra bir koz bulunmasına yardımcı oluyor. Ekip arkadaşlarınız ile yapacağınız görüşmelerin planlı bir şekilde ilerlemesinin en önemli getirisi ise deneyser sürecin aksamadan ilerlemesi anlamına geliyor. Her birey, ekip önünde mahcup duruma düşmemek adına programa uymaya dikkat ediyor farkında olmadan. Bu da ufak aksamalardan etkilenmeyen bir deney akışını getiriyor.

Ajanda yalnızca laboratuvar için değil, günlük işleyiş için de önemli bir araç olarak kullanılabilir

Planlama yapabilmenize olanak sağlayan pek çok farklı kaynak var. Ben bu konuda çift dikiş ilerliyorum.

Hem telefonumdaki takvim (bilgisayarım ile sürekli bir senkronizasyon halinde bu takvim) ile günlük, hem to-do list tarzı bir program ile anlık görevler oluşturuyorum. Buna ilave olarak da sürekli çantamda taşıdığım bir defter ajandaya yazıyorum günlük/haftalık programımı.

Kağıt kalem kullanarak yaptığım planlama bana daha verimli düşünme imkanı sağlıyor. Yapacağım işleri kağıt üzerinde netleştirdikten sonra telefonuma kısa kısa maddeler halinde ekliyorum. Deneysel prosedür bu ajandaya geçirme basamağı ile eş zamanlı gerçekleşiyor. Prosedür basamakları oluştukça ajanda da dolmaya başlıyor.

Bu sayede telefonum yalnızca basit bir hatırlatıcı işlevine bürünüyor. Detaylar için ajandama ve laboratuvar defterime bakıyorum. Bunu bu şekilde yapıyor olmam yalnızca kalem kullanmayı daha çok seviyor olmamdan kaynaklanıyor. Kağıda yazdıklarım, telefona yazdıklarımdan daha çok oturuyor kafamda. Böylelikle bütün bir haftayı büyük oranda daha başlamadan bitirmiş oluyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: