Kongre

4. Hafta


Bir laboratuvarda çalışanların ekip ruhu bilinci içerisinde hareket etmeleri, laboratuvarın sürekliliği ve huzuru açısından hayati öneme sahip. Bu durum, kongreler gibi laboratuvar ekibinin genel süreçte toplu bir şekilde hareket ettiği durumlarda daha çok göze çarpar.

Bir akademik kongre, belirli bir konu çerçevesinde düzenlenen ve o konu üzerinde çalışmalar yapan araştırmacıların sözlü/yazılı olarak sunumlar yaptıkları bir buluşma noktası olarak tanımlanabilir. Bu buluşmalar çalışmanızı makale olarak yayınlamak dışında kullanabileceğiniz bir araç olmasının yanı sıra, çalıştığınız konuda araştırma yapan diğer kişilerle yüz yüze görüşerek akademik çevrenizi genişletmenize olanak sağlar.

Fakat kongrelerin öne çıkan bir özelliği daha var ki belki de pek çok katılımcının orada bulunmasına sebep olan da budur; buluşmanın düzenlendiği yerler!

599917.0
Bir kongre otelinin manzarası

Bu buluşmalar neredeyse her zaman öyle yerlerde düzenlenir ki katılımcılar sunumlara katılmak dışında aynı zamanda bir tatil ortamında bulunarak her açıdan rahatlayabilme imkanı bulur. Bir diğer deyişle, iş üzerindeyken tatil yaparsınız. Bu anlamda bütün bir yılın yorgunluğunu ayağınızda şort ve terliklerinizle, çalıştığınız konu üzerine hazırlanmış farklı posterleri inceleyerek atabilirsiniz. Aynı zamanda alanınızda çalışan çeşitli tanınmış araştırmacılarla da tanışarak tam bir akademik cennet içinde zaman geçirebilirsiniz.

Kongreler bu açıdan bakıldığı zaman bir araştırmacının en sevdiği aktivite olabilir. Katılım ücreti genellikle oldukça (ama yani gerçekten oldukça!) fazla olmasına rağmen laboratuvar bütçesinden/bağlı bulunduğunuz kurumun size ayırdığı ödenekten kongre için harcanan miktarlar, cebinizde bulundurmanız gereken bütçeyi azaltmaya yardımcı oluyor (tabi ulaşım ve konaklama masraflarını da unutmayalım). Yine de bu imkan her zaman bulunamayabiliyor. Bu sebeple bu kongrelerin en büyük problemi olan maddi sorunlar, özellikle son zamanlarda araştırmacıların seslerini yükseltmeye başlamasıyla önemli eleştiriler almaya başladı.

Umalım ki bu problemler ortadan kaldırılsın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: